Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. III SA/Lu 142/18
Celne prawo; Celne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie WSA Jerzy Drwal, WSA Ewa Ibrom, Protokolant referent stażysta Marcin Ścibor, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 lipca 2018 r. sprawy ze skargi G. P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej jako "organ II instancji" lub "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania firma A (dalej jako "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] (dalej jako "organ I instancji") z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia prawidłowej wartości celnej towaru.
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] października 2017 r. według dokumentu [...], Nr [...], skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzone z [...] nasiona rzepaku o niskiej zawartości kwasu erukowego - pozostałe, przeznaczone na cele spożywcze. Do zgłoszenia celnego skarżąca dołączyła m.in. faktury handlowe: Nr [...] z dnia [...] października 2017 r., Nr [...] z dnia [...] października 2017 r. (wystawioną przez firmę firma B na skarżącą), nr [...] z dnia [...] października 2017 r. (wystawioną przez "firma C na firmę firma B) i nr [...] z dnia [...] października 2017 r., (wystawioną przez "firma D na firmę firma B) deklarację danych dotyczących wartości celnej D.V. 1.
Wartość celna została zadeklarowana w wysokości [...] zł, na podstawie faktur: Nr [...] z dnia [...] października 2017 r. i Nr [...] z dnia [...] października 2017 r., wystawionych przez firma B na skarżącą.
W wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego oraz załączonych dokumentów organ I instancji uznał, że wartość towaru wynikająca z faktury nr [...] z dnia [...] października 2017 r. i nr [...] z dnia [...] października 2017 r. jest wyższa niż wartość wykazana w zgłoszeniu celnym.