Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. II SA/Ke 392/18

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2018r. sprawy ze skargi Zakładu Usług Komunalnych w J. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Zakładu Usług Komunalnych w J. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. znak: [...] Wojewoda Świętokrzyski uchylił w całości decyzję Burmistrza Miasta J. z dnia [...] r. znak: [...] orzekającą o wymeldowaniu M. R. wraz z małoletnią j. R. z pobytu stałego z lokalu położonego w miejscowości Jędrzejów, ul. [...] i orzekł o odmowie wymeldowania ww. osób ze spornego lokalu.

W uzasadnieniu decyzji Wojewoda Świętokrzyski wyjaśnił, że w dniu 14 września 2017 r. do Burmistrza Miasta J. wpłynął wniosek Zakładu Usług Komunalnych w J. o wymeldowanie M. R., M. R. wraz z małoletnią J. R. oraz N. R. z pobytu stałego w wyżej wskazanym lokalu. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Burmistrz Miasta J. uznał, że spełnione zostały przesłanki warunkujące wymeldowanie i ww. decyzją z dnia 9 lutego 2018 r. orzekł o wymeldowaniu M. R. wraz z małoletnią J. R..

Rozpatrując odwołanie M. R. od ww. decyzji pierwszoinstancyjnej oraz całość zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie Wojewoda [...] zważył, że art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r., poz. 657 ze zm.) wyczerpująco wyznacza sytuację, w której dopuszczalne jest wymeldowanie osoby bez jej oświadczenia woli. Przytaczając orzecznictwo sądów administracyjnych organ odwoławczy wskazał, że przez "opuszczenie miejsca pobytu" należy rozumieć takie opuszczenie, które ma charakter trwały i jest dobrowolne. Natomiast o trwałości opuszczenia miejsca pobytu można mówić także wtedy, gdy zainteresowana osoba nie ma zamiaru powrotu do miejsca stałego zameldowania. Opuszczeniem jest zatem nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem wszelkich związków z lokalem dotychczasowym i założenie w nowym miejscu ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów. Jak podkreślił przy tym organ, wobec wątpliwości, co do spełniania przez osobę przesłanki opuszczenia lokalu lub gdy opuszczenie lokalu nastąpiło, ale nie było dobrowolne albo gdy opuszczenie lokalu ma tylko charakter czasowy, to należy orzec o odmowie wymeldowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00