Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. III SA/Gd 319/18
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2018 r. sprawy ze skargi H. W. i R. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia 8 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 30 maja 2016 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w G. wymierzył [...] s.c. R. W. i H. W. karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach: [...] (nr [...]), [...] (nr [...]) i [...] (nr [...]) poza kasynem gry w wysokości 36.000 zł w lokalu: [...] na ulicy [...] w G..
W podstawie prawnej rozstrzygnięcia podano art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz art. 2 ust. 3, ust. 4, art. 4 ust. 2, art. 89 ust. 1 pkt 2, art. 90 ust. 1, art. 91, art. 129 ust. 1 oraz art. 145 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.).
W uzasadnieniu decyzji wskazano m.in., że w dniu 16 października 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w G. w trakcie kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie prowadzenie gier hazardowych, przeprowadzonej w [...] przy ul. [...] w G., ujawnili w/w automaty do prowadzenia gier. Automaty w trakcie kontroli były włączone i gotowe do gry, nie posiadały oznaczeń, numerów rejestracji, brak poświadczeń rejestracji GL-1. W trakcie kontroli przeprowadzono eksperymenty pozwalające na ustalenie, że gry na tych automatach spełniają przesłanki definicji zawartych w ustawie o grach hazardowych. Gry kontrolne wykazały, że efektywność grającego ograniczała się jedynie do wyboru rodzaju gry, uruchomienia jej poprzez przyciśnięcie przycisku startującego, ewentualnie zmiany stawki. Dalszy przebieg był już całkowicie niezależny od grającego. Naciśnięcie przycisku startującego powodowało obrót graficznej wizualizacji bębnów, które zatrzymywały się w przypadkowej konfiguracji, a grający nie miał żadnego wpływu na to, jaki układ symboli pojawi się na ekranie urządzenia. Zebrany materiał wskazał, że automaty wyczerpują definicję automatu do gier z art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych, a podmiot kontrolowany nie posiadał koncesji na prowadzenie kasyna gry.