Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. II SAB/Bk 78/18

Służba celna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska, sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. S. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. w przedmiocie braku wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego 1. zobowiązuje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. do wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie stosunku służbowego M. S. w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania przez organ odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

II SAB/Bk 78/18

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco.

M. S. (dalej powoływany jako: "skarżący") do dnia 28 lutego 2017 r. pełnił służbę w Izbie Celnej w B. na stanowisku starszego eksperta Służby Celnej w stopniu nadinspektora celnego, a następnie od 1 marca 2017 r. na dotychczasowych warunkach w Izbie Administracji Skarbowej w B.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. nie przedłożył skarżącemu w terminie do dnia 31 maja 2017 r. propozycji pełnienia służby/pracy.

W tym stanie rzeczy, pismem z dnia 12 czerwca 2017 r. skarżący złożył do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. wystąpienie, w którym pytał o przesłanki merytoryczne leżące u podstaw stanowiska organu, skutkującego brakiem złożenia propozycji określającej nowe warunki pełnienia służby. Jednocześnie pismem z dnia 12 czerwca 2017 r. skarżący wezwał Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. do usunięcia naruszenia prawa i przedstawienie mu propozycji służby.

W odpowiedzi na powyższe wystąpienie, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. pismem z dnia 5 lipca 2017 r. poinformował skarżącego, że zgodnie z art. 165 ust. 7 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o KAS, dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej, dyrektor izby administracji skarbowej oraz dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości składają odpowiednio pracownikom oraz funkcjonariuszom w terminie do 31 maja 2017 r. pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby, a brzmienie tego przepisu wskazuje na fakt pozostawienia przez ustawodawcę autonomicznego prawa w zakresie rodzaju propozycji (tj. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę albo propozycji pełnienia służby). Na tej podstawie wskazano na brak podstaw do wydania decyzji administracyjnej w postaci propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej zgodnie z wezwaniem skarżącego. W tym samym piśmie organ odniósł się także do wezwania skarżącego do usunięcia naruszenia prawa. Wyjaśnił, że przedmiot i zakres regulacji ustawowej zawartej w szczególności w przepisach art. 165 ust. 7 oraz art. 170 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wskazuje, że zarówno złożenie pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia, jak i nie złożenie propozycji odpowiednio pracownikom albo funkcjonariuszom, nie ma charakteru administracyjnego. Wobec powyższego do tego rodzaju spraw nie mają zastosowania przepisy art. 52 p.p.s.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00