Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Wa 2486/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Dorota Dziedzic - Chojnacka (sprawozdawca), sędzia WSA Włodzimierz Gurba, Protokolant referent stażysta Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r. nr 1462-IPPP3.4512.965.2016.2.ISZ w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 27 grudnia 2016 r. M. P. sp. z o.o. z siedzibą w W.("Skarżący", "Wnioskodawca", "Spółka") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku VAT w zakresie opodatkowania opłat i kosztów dodatkowych związanych z korzystaniem z nieruchomości w okresach:

a. od otrzymania przez najemcę wypowiedzenia do dnia, jaki Spółka wyznaczyła najemcy na opuszczenie lokalu, oraz

b. od dnia następującego po dniu wyznaczonym najemcy na opuszczenie lokalu do dnia rzeczywistego opuszczenia lokalu przez najemcę.

We wniosku Skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka wskazała, iż prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego zarządzania centrami handlowymi, obejmującą między innymi wynajem powierzchni handlowej w centrach [...]. Centra [...] skupiają zarówno duże jednostki handlowe tj.; A., M. M., jak i galerie handlowe z 50-70 sklepami detalicznymi, punktami usługowymi i gastronomicznymi, obejmującymi szeroką gamę produktów.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Skarżąca zawarła oraz będzie zawierała w przyszłości szereg umów ze swoimi klientami na świadczenie usług, głównie w zakresie wynajmu powierzchni użytkowej. W ramach realizacji tych umów Spółka wystawia faktury zarówno za czynsz, jak i koszty dodatkowe związane z umową najmu, obejmujące w szczególności: energię elektryczną, wodę i ścieki, energię cieplną oraz inne koszty pośrednie związane z użytkowaniem nieruchomości (dalej łącznie zwanymi jako "koszty dodatkowe"). Na każdej fakturze jest określony termin płatności, który wynika z umowy z poszczególnym najemcą. Niestety nie wszystkie wierzytelności Wnioskodawcy są płacone zgodnie z ustalonym terminem płatności. Skarżąca rozważa możliwość wypowiedzenia lub też wypowiedziała umowy najmu dla nierzetelnych (będących w zwłoce w zapłacie czynszu) najemców. Podstawą prawną wypowiedzenia może być zarówno stosowne postanowienia umowy najmu zawartej z najemcą, jak również bezpośrednio odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego, w zależności od zaistniałej sytuacji. Zaznaczyć przy tym należy, iż wypowiedzenie może być ze skutkiem natychmiastowym lub z określonym terminem, z upływem którego będzie skuteczne - w zależności od poszczególnej sytuacji i relacji z danym najemcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00