Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Wa 1354/17

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędziowie WSA Adam Lipiński, Piotr Borowiecki, Protokolant specjalista Aleksandra Weiher, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz utrzymanego nią w mocy rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...] maja 2017 r.

Uzasadnienie

Komendant [...] Policji decyzją z dnia [...] lipca 2017 r. nr 81 wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia 4 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia J. K. ze służby.

Komendant Powiatowy Policji w W. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] maja 2017 roku zwolnił [...] (w st. spocz.) J. K. ze służby w Policji z dniem [...] maja 2017 r. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 45 ust. 3, art. 114 ust. 1 i art. 117 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2016 roku, poz. 1782 - ze zm.). Podstawę faktyczną stanowiło wydanie przez [...] Rejonową Komisję Lekarską Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w G. orzeczenia z dnia [...] marca 2017 r., nr [...] którym uznano wymienionego za trwale niezdolnego do służby. Stąd organ stwierdził, że skoro wymieniony policjant jest trwale niezdolny do służby, co stwierdzono ostatecznym orzeczeniem lekarskim, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem podlega obligatoryjnemu zwolnieniu ze służby w Policji. Uwzględniono przy tym fakt upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania pełnienia przez stronę służby z powodu choroby. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

J. K. złożył od wskazanego rozstrzygnięcia odwołanie, w którym zarzucił organowi wydanie decyzji z naruszeniem przepisów o właściwości. Stwierdził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem sygn. akt II SA/Wa 1429/16 uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych utrzymującą w mocy rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji w sprawie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia od dnia [...] kwietnia 2016 r. do dalszego pełnienia służby w Komendzie [...] Policji. Wyrokiem sygn. akt II SA/Wa 1755/16 WSA w Warszawie stwierdził nieważność rozkazu personalnego Komendanta Głównego Policji utrzymującego w mocy rozkaz personalny Komendanta [...] Policji w sprawie przeniesienia od dnia [...] kwietnia 2016 r. do dalszego pełnienia służby w Komendzie Powiatowej Policji w W., zaś wyrokiem sygn. akt II SA/Wa 2027/16 stwierdził nieważność rozkazu personalnego K[...]P utrzymującego w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w W. w sprawie pozostawienia w dyspozycji z dniem [...] kwietnia 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00