Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. VII SA/Wa 2142/17

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Ostrowska, Sędziowie sędzia WSA Monika Kramek, asesor WSA Karolina Kisielewicz (spr.), Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Dawejnis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi Województwa [...] na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lipca 2017 r., znak [...] w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez Województwo [...] jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z [...] lipca 2017 r. (znak:[...]) o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa [...] dwóch budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. [...] w W. wraz z nieruchomością na której są posadowione.

Z akt sprawy wynika, że [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z [...] kwietnia 2017 r. (nr[...]) wydaną na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2017 r., poz. 2187), wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa [...] pawilon główny i pawilon okulistyczny dawnego Szpitala Dziecięcego im. [...]w W., znajdujące się przy ul.[...]. Organ objął wpisem również teren posesji (działka nr ewid.. [...] obręb [...] o powierzchni 0,4081 ha).

W uzasadnieniu decyzji [...] Wojewódzki Konserwator Zabytków przedstawił historię tej placówki szpitalnej. Organ wyjaśnił, że założycielami szpitala dla dzieci żydowskich były rodziny [...]. W latach 1876-78 został wybudowany budynek główny, ok. 1900 r, pawilon okulistyczny, według projektu A.G.

Organ podał, że z powodu braku środków finansowych szpital w 1923 r. został zamknięty. W 1930 roku staraniem dr A.B. został reaktywowany oraz rozbudowany. Pracował w nim m.in. J.K. oraz M.E. W okresie okupacji hitlerowskiej szpital znalazł się w granicach małego[...]. Nadal zajmował się leczeniem dzieci, jak również prowadził badania nad chorobą głodową. Został zamknięty [...] sierpnia 1942 roku podczas likwidacji małego getta. Następnie w budynku mieściła się Klinika Dziecięca dawnego Uniwersytetu [...] z ulicy [...] i istniała w tym miejscu do upadku powstania. W czasie powstania [...] od sierpnia do października 1944 roku była to jedyna profesjonalna placówka medyczna w tej części miasta. W czasie II wojny światowej budynek nie uległ zniszczeniu. W latach 1946-1952 w budynku znajdowały się biura [...] w P. W 1952 r. po wprowadzeniu dekretu o likwidacji fundacji[...], w budynkach uruchomiono Szpital Zakaźny nr [...] (od 1962 r. - imienia[...]). Obiekt pełnił funkcje szpitalne do 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00