Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Po 301/18

Interpretacje podatkowe; Ulgi podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: ref. staż. Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...] r., uzupełnionym pismem z dnia [...] r. A. G. (dalej jako: "wnioskodawca", "zainteresowany" lub "skarżący") wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.

Prezentując we wniosku stan faktyczny zainteresowany podał, że ma dwóch uczących się pełnoletnich synów, którzy w trakcie wakacji w 2016 r. osiągnęli dochód obliczony na podstawie art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PDOF"), który nie powodował powstania zobowiązania podatkowego. Wnioskodawca wskazał, że ze względu na odliczenie obowiązkowej składki na ubezpieczenie społeczne nie wystąpił podatek do zapłaty. W konsekwencji, dochód każdego z synów nie przekroczył kwoty 3.000 zł, czyli był niższy od maksymalnej kwoty wolnej od podatku. Ponadto wnioskodawca wyjaśnił, że w 2016 r. jego synowie uczyli się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym. Syn [...] był studentem cały rok akademicki 2016 r., w związku z czym rozliczył ulgę za okres dwunastu miesięcy, natomiast [...] był uczniem do sierpnia 2016 r., a zatem ulgę rozliczono za okres ośmiu miesięcy. Zainteresowany zaznaczył przy tym, że jego synowie nigdy nie otrzymywali zasiłku (dodatku) pielęgnacyjnego, ani renty socjalnej. Podał także, że od urodzenia oraz w okresie, za który składał zeznanie podatkowe synowie byli na jego i żony utrzymaniu. Tym samym na wnioskodawcy ciążył obowiązek alimentacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00