Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Łd 245/18

Planowanie przestrzenne

 

Dnia 15 czerwca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2018 roku sprawy ze skargi A. W. i Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy D. z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. solidarnie na rzecz A. W. i Z. W. kwotę 997 (dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy D. z dnia [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji.

Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] Nr [...] Wójt Gminy D. ustalił warunki i zasady zagospodarowania terenu obejmującego fragment działki nr 164 we wsi S. dla inwestycji obejmującej budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 2,0 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, stacją rozdzielczo-transformatorową średniego napięcia.

Decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną po rozpatrzeniu odwołania A. W. i Z. W., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. uchyliło powyższą decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Kolegium uznało, że infrastrukturą techniczną są jedynie urządzenia do przesyłania i dystrybucji energii, nie są natomiast urządzenia służące do jej wytwarzania. W konsekwencji zatem systemy fotowoltaiczne jako instalacje przemysłowe nie są zwolnione z obowiązku spełnienia warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1073), dalej powoływanej jako: "u.p.z.p.". Powstanie takiej instalacji może bowiem naruszać zasady ładu przestrzennego na danym terenie i kolidować z zabudową sąsiednią. Kolegium za nieuprawnione uznało wyłączenie z oceny dokonanej przez organ I instancji przesłanek wymienionych w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 powołanej ustawy, podkreślając, że badanie zasady tzw. dobrego sąsiedztwa" wymaga wyznaczenia obszaru analizowanego i przeprowadzenia w nim wymaganej prawem analizy, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00