Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Gl 367/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej w kwestii wniosku strony skarżącej o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Pismem 22 marca 2018 r. H. M. reprezentowany przez fachowego pełnomocnika w osobie adwokata wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. [...] w przedmiocie kary pieniężnej. W skardze H. M. zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji z powodu prawdopodobieństwa wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącej podkreślił, że w niniejszej sprawie zachodzi niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Zaskarżona decyzja administracyjna nie powinna być wykonana przed wydaniem wyroku przez sąd administracyjny. Przedmiotem sporu jest nałożenie kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł, której wykonanie wywoła skutki nieodwracalne. Pełnomocnik dodał, że natychmiastowe wykonanie decyzji nakładającej karę pieniężną w wysokości 12.000 zł spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki dla H. M. Kara pieniężna ustalona została w znacznej wysokości, a jej natychmiastowe uregulowanie spowoduje utratę płynności finansowej ukaranego a nawet spowoduje sytuację iż nie będzie on w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Pełnomocnik ponadto powołał się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracynego powołując orzeczenie z dnia 20 grudnia 2004 r., GZ 138/04 oraz 8 sierpnia 2008 r., II OSK 1041/08. Pełnomocnik uważa, że można z góry przyjąć, że wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje trudne do odwrócenia skutki za względu na okoliczności tej sprawy Pełnomocnik dodatkowo wskazał, że brak wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji będzie skutkował realnym zagrożeniem dla dalszego bytu gospodarczego skarżącej i wiążącą się z tym znaczną szkodą oraz trudnymi do odwrócenia skutkami

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00