Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. IV SA/Gl 75/18
Zaliczka alimentacyjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Protokolant Referent- stażysta Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi P.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom uprawnionym uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta D. decyzją z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257, dalej w skrócie: "ustawa"), odmówił P. P. umorzenia kwoty w wysokości 5 890,85 zł. stanowiącej należność do zwrotu z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną (A. P.) świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych w okresie od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r. wraz z ustawowymi odsetkami.
W uzasadnienia organ wskazał, że w dniu 17 sierpnia 2017 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w D. wpłynęła prośba P. P. (dalej: "skarżący) o umorzenie wymienionych należności. W ramach prowadzonego postępowania organ wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. z wnioskiem o przeprowadzenie wywiadu, celem ustalenia sytuacji dochodowej i rodzinnej skarżącego. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji organ ustalił, że jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, całkowicie niezdolną do pracy do dnia 31 października 2018 r. (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] r.), samotnie gospodarującą, pozbawioną statusu bezrobotnego i przebywającą aktualnie w Przytulisku [...] w K.. W ocenie organu całkowita niezdolność do pracy nie dyskwalifikuje do podjęcia zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej, jak również na stanowisku specjalnie utworzonym przez pracodawcę i dopasowanym do stopnia niepełnosprawności. Jako osoba młoda skarżący ma możliwość zmiany swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Dodatkowo organ zaznaczył, powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego, że zasadą jest egzekwowanie należności, natomiast ich umorzenie może nastąpić tylko w sytuacjach szczególnych, do których nie należy brak stałych dochodów i związana z tym trudna sytuacja dochodowa. Nadto, pouczył o możliwości złożenia wniosku o rozłożenie na raty lub odroczenia terminu spłaty przedmiotowej kwoty.