Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2018 r., sygn. III SA/Wa 2091/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, asesor WSA Agnieszka Wąsikowska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Paweł Jastrzębski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2018 r. sprawy ze skargi E. L. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. nr 1462-IPPB4.4511.1329.2016.2.MS2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

E. L. (dalej: Strona, Skarżąca, Wnioskodawczyni) 6 grudnia 2016 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem datowanym na 20 lutego 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Po śmierci mamy, Wnioskodawczyni w dniu 2 maja 2014 r. odziedziczyła wraz z bratem lokal mieszkalny, na co dowodem jest akt dziedziczenia sporządzony 15 maja 2014 r. Przedmiotem spadku było m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr [...] o powierzchni użytkowej [...] m2 usytuowanego w budynku przy ul. [...] w W., znajdującym się w zasobach Spółdzielni mieszkaniowej [...] . Na Wnioskodawczynię przypadło 1/2 lokalu mieszkalnego. W dniu 29 września 2014 r. Wnioskodawczyni wraz z bratem sprzedała lokal mieszkalny. Czynność tę dokonano przed notariuszem, a łączna kwota uzyskana przy sprzedaży wyniosła 395.000 zł. Zgodnie z aktem dziedziczenia na Wnioskodawczynię przypadła 1/2 kwoty tj. [...] zł. Całą kwotę Wnioskodawczyni postanowiła przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, w związku z tym 19 grudnia 2014 r. podpisała umowę o budowę lokalu mieszkalnego pomiędzy Wnioskodawczynią a Spółdzielnią Mieszkaniową [...] (dalej również SM). Warunkiem wypełnienia zobowiązania Wnioskodawczyni wobec SM było wpłacenie całej kwoty za lokal mieszkalny do maja 2016 r., zgodnie z harmonogramem wpłat. SM zobowiązała się do wybudowania lokalu mieszkalnego do 30 września 2016 r. łącznie z przeniesieniem własności w formie aktu notarialnego. Ze strony Wnioskodawczyni zostały całkowicie spełnione warunki umowy. Dnia 10 sierpnia 2016 r. zostały wydane klucze do lokalu mieszkalnego, co jest potwierdzone protokołem odbioru. W protokole jest też zamieszczona informacja, że SM od tego dnia, tj. od 10 sierpnia 2016 r., ma trzy miesiące na przeniesienie własności. SM nie wywiązała się z umowy. Po ponagleniach, Wnioskodawczyni otrzymała od SM informację, że ze względów proceduralnych i zależnych od organów administracji, nie może w tym roku doprowadzić do sporządzenia aktów i nie wcześniej niż na początku 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00