Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2018 r., sygn. III SA/Wa 2261/17
Nieprawidłowy jest pogląd, zgodnie z którym środki przekazane przez spółkę na fundusz założycielski fundacji oraz wpłaty, do których dokonywania zobowiązuje się fundator, mają na celu wypełnienie przyjętego przez spółkę zobowiązania wynikającego ze złożonego oświadczenia woli w akcie fundacyjnym, zatem wpłaty te nie są świadczeniem nieekwiwalentnym, „gdyż mają na celu wykonanie pierwotnego świadczenia”. Nietrafne jest stanowisko, że przywołane świadczenia nie mogą być uznane za darowiznę podlegającą odliczeniu od podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, - skoro wypełniają konstytutywną cechę darowizn, tj., w szczególności, „bezpłatność” z art. 888 kodeksu cywilnego.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Waldemar Śledzik, asesor WSA Agnieszka Wąsikowska, Protokolant st. sekr. sąd. Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2018 r. sprawy ze skargi P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 kwietnia 2017 r. nr 1462-IPPB5.4510.13.2017.1.JC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Podatkowa Grupa Kapitałowa P. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca, wnioskodawca, P. lub PGK) w dniu 5 stycznia 2017 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki spółki wynikające z § 7 i § 8 aktu ustanowienia Fundacji będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 poz. 1888, ze zm.) dalej ustawa o PDOP, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7a ust. 1 ustawy.