Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2018 r., sygn. V SA/Wa 2182/17

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Piotr Piszczek (spr.), Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Protokolant - st. spec. Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2018 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z dnia (...) października 2017 r. nr (...) w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gier; oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez E. sp. z o.o. z siedzibą w J .(dalej: Skarżąca/Wnioskodawca/Spółka) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest decyzja Ministra Rozwoju i Finansów z ... października 2017 r., nr ... rozstrzygająca, że opisane we wniosku Spółki z 27 marca 2017 r. gry klasy ... są grami na automacie w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:

Skarżąca - F. sp. z o.o. z siedzibą w J. - zwróciła się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o rozstrzygnięcie, czy opisane we wniosku z 27 marca 2017 r. gry logiczne klasy ... podlegają rygorom ustawy o grach hazardowych.

We wniosku Skarżąca wskazała, że zadaniem uczestnika gry jest odnalezienie, w dostępnym zbiorze wyników, wyniku gier przyszłych (tj. o numerach następujących po numerze gry bieżącej), co wymaga, zdaniem wnioskodawcy, koncentracji, spostrzegawczości i umiejętności zapamiętywania. Każdy z programów typu ... składa się z dwóch kluczowych komponentów: menu głównego, poprzez które użytkownik wybiera daną grę oraz zestawu 13/14 gier.

Wnioskodawca wskazał, że każda z gier po wciśnięciu przycisku START odczytuje i wyświetla kolejny układ z listy, który ma swój unikalny numer. Kompletna lista układów znajduje się w sekcji POMOC danej gry. Każda ze stron zawiera 9 kolejno ponumerowanych układów. Aby odszukać bieżący układ z listy należy użyć przycisków STRZAŁKA W LEWO lub STRZAŁKA W PRAWO, znajdujących się w oknie pomocy. Użytkownik dostaje premię, jeżeli aktualny układ jest tzw. układem premiowanym - tj. zawiera co najmniej jedną linię z odpowiednim układem symboli zależnym od danego rodzaju gry. Aby zobaczyć numer układu, trzeba zagrać co najmniej jeden raz, za dowolną liczbę punktów. Sprawdzenie układu jest możliwe przed grą, w trakcie gry oraz po niej. W trakcie gry można sprawdzić układy oraz wrócić do rozpoczętej już gry. Z informacji przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że uczestnik gry na podstawie analizy układów decyduje, w którym momencie zrezygnować z rozpoczętej gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00