Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 maja 2018 r., sygn. III SA/Wa 2209/17

Nie jest trafne stanowisko, zgodnie z którym pożyczka udzielona na polepszenie jakości działalności leczniczej oraz modernizacji szpitala nie mieści się w wyłączeniu od opodatkowania, zawartym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.). Czynnością cywilnoprawną wyłączoną spod opodatkowania, na podstawie tego przepisu, może być każda z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli została dokonana w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia. Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także na promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia. W zakresie tym mieści się także pożyczka uzyskana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczona na realizację przedsięwzięć służących ochronie zdrowia.

Teza od Redakcji

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent stażysta Anna Barska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2018 r. sprawy ze skargi S. w Z. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 lutego 2017 r. nr PS1.841.8.2017 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zmianę interpretacji indywidualnej, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz S. w Z. sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Na podstawie przedłożonych akt sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ustalił następujący stan faktyczny: Szpital M. w Z. Sp. z o.o. (dalej "Spółka", "Strona" lub "Szpital") wnioskiem z dnia 16 grudnia 2013 r. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (działającego w imieniu Ministra Finansów) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy pożyczki zawartej z W. Funduszem [...] (W. - dalej jako "Fundusz") na podstawie art. 9 pkt 10 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 223) - dalej "u.p.c.c." We wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że w dniu 16 października 2013 r. zawarła umowę pożyczki z Funduszem w kwocie 2.456.724 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania "Termomodernizacja budynku przy ul. X oraz wymiany źródła ciepła w budynku przy ul. Y". Skarżący poinformował, że działając jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej uczestniczy w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Działalność Spółki w większości ogranicza się do wykonywania w sposób ciągły usług medycznych finansowanych przez Ś. Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach zawartych umów. Spółka nie pobiera opłat za udzielenie świadczenia od osób ubezpieczonych, jeżeli świadczenia te przysługują w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i są nieodpłatne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00