Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 maja 2018 r., sygn. II SA/Sz 1476/16
Dodatki mieszkaniowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 maja 2018 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego I. oddala skargę, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adw. P. W. kwotę [....] złotych zawierającą o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.
Uzasadnienie
Starszy Inspektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń z upoważnienia Prezydenta Miasta S. decyzją wydaną w dniu [...] r.
nr [...] [...] w oparciu o przepis art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
(Dz.U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", oraz art. 7 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2013 r.,
poz. 966 ze zm.) przyznał R. S. dodatek mieszkaniowy na okres
6 miesięcy, tj.: od [...] r. do [...] r., w wysokości [...] zł miesięcznie.
W odwołaniu od powyższej decyzji R. S. zarzucił, iż podstawą wyliczania dodatku powinien być dochód netto, a nie brutto, ponieważ przyjęcie dochodu brutto narusza konstytucyjną zasadę do godnego bytowania. Ponadto podnosił, że powinien również otrzymać ekwiwalent pieniężny za brak ciepłej wody. Dodatkowo wskazał, że zmniejszenie tego ekwiwalentu z 30 kWh na 20 kWh, dokonane rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 Nr 156, poz. 1817 ze zm.) jest bezprawne i narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji.