Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II SA/Rz 360/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Jarosław Szaro WSA Kazimierz Włoch / spr./ Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2018 r. spraw ze skarg R. P. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...], oraz z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargi.

Uzasadnienie

Przedmiotem skarg R. P. (dalej skarżący) są decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS, organ odwoławczy):

1) z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] (sprawa II SA/Rz 360/18),

2) z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] (sprawa II SA/Rz 361/18)

w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Decyzjami tymi utrzymano w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego (dalej: NUC, organ I instancji):

1) z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...], którą wymierzono skarżącemu karę pieniężną w kwocie 12.000 zł za urządzanie gier na automacie w lokalu "K." mieszczącym się w M. [...] lok.[...] (sprawa II SA/Rz 360/18),

2) z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...], którą wymierzono skarżącemu karę pieniężną w kwocie 24.000 zł za urządzanie gier na automacie w lokalu B. "L. V." w P., ul K. [...] (sprawa II SA/Rz 361/18).

Z ustaleń faktycznych organu I instancji wynika, że w ww. lokalach przeprowadzono kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych, podczas których stwierdzono czynne urządzenia do gier - odpowiednio: w lokalu "K."- Csani [...] , w lokalu "L. V."- Csani nr [...] i Csani nr [...]. Automaty (kioski internetowe z ekranem dotykowym i urządzeniem do przyjmowania i wydawania banknotów) wstawiono do lokali na podstawie umów zawartych z B. sp. z o.o.

Na automatach przeprowadzono eksperymenty procesowe, w wyniku których stwierdzono, że urządzenia te są automatami do gier i wyczerpują definicję określoną w art. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm. - określanej dalej także jako u.g.h.). Eksperymenty wykazały, że rozpoczęcie gier wymagało zakredytowania urządzeń, które później samoczynnie pobierało z licznika określoną liczbę punktów odpowiadającą określonej stawce; wygrane punktowe można było następnie poddawać dalszemu ryzyku. Można było na nich przeprowadzać gry o charakterze losowym. Gracz nie miał wpływu na końcowy układ symboli zmieniający się losowo i zatrzymujący samoczynnie. Po zakończeniu gry uzyskano wypłatę środków. Nie służyły one do inwestowania na giełdzie, ponieważ nie pozwalały na wybór świadomego momentu końcowego, który zależał od przypadku, a gra trwała zbyt krótko - około 1 sekundy. Terminal nie udostępniał żadnych informacji makroekonomicznych ze świata, mających wpływ na kształtowanie się kursów walut. Wykres prezentowany na ekranie urządzenia nie zawierał żadnych informacji. Ponadto na zatrzymanych urządzeniach można było "inwestować" także w soboty i niedziele, kiedy na rynkach finansowych nie są notowane żadne instrumenty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00