Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 maja 2018 r., sygn. IV SA/Po 348/18

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz Sędziowie WSA Maciej Busz WSA Józef Maleszewski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2018 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia chorób zawodowych uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z 8 czerwca 2008 r., IV SA/Po 305/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, rozpoznając skargę A. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...]. Wyrok, jak wynika z uzasadnienia, zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Dnia [...] grudnia 2003 r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u A. S. (dalej jako Skarżąca). Zainteresowana zatrudniona była w [...] (dalej: Pracodawca).

Dnia [...] marca 2004 r. wydane zostało orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u Skarżącej. Okres narażenia zawodowego określono na czas pomiędzy [...] stycznia 2000 r. a [...] listopada 2003 r. Postępowanie dotyczyło astmy oskrzelowej oraz przewlekłego alergicznego nieżytu nosa. W uzasadnieniu wskazano, że nie stwierdzono związku przyczynowego między zgłaszanymi dolegliwościami a pracą zawodową. Wykonane testy alergiczne wykazały uczulenie na zboża i chwasty. Skarżąca nie powinna pracować z czynnikami alergizującymi.

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, w związku ze złożonym przez Skarżącą wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania lekarskiego, zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] (dalej: Powiatowy Inspektor) o pobranie próbek materiałów, z którymi Zainteresowana miała kontakt na stanowisku pracy. W piśmie wskazano, że była ona zatrudniona na stanowisku: monter urządzeń elektronicznych. Powiatowy Inspektor zwrócił się do Pracodawcy o nadesłanie próbek materiałów. W odpowiedzi, Pracodawca nadesłał próbki substancji, z którymi Skarżąca miała kontakt na stanowisku pracy: ślusarz (olej konserwacyjny Castrol DW-23x, benzyna ekstrakcyjna, tektura, karton). Poinformował nadto, że z uwagi na likwidację Wydziału Produkcji Elektronicznej nie dysponuje próbkami substancji i materiałów, z którymi miała kontakt na stanowisku montera urządzeń elektronicznych. W wyniku badań przeprowadzonych w Instytucie Medycyny Pracy, w dniu [...] września 2004 r. wydane zostało orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00