Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 maja 2018 r., sygn. I SA/Op 113/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant Starszy inspektor sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2018 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 stycznia 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego wydana w dniu 18 stycznia 2018 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor), na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm. - dalej op" na wniosek A Spółki z o.o. w [...] przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
A Sp. z o.o. (dalej również jako: strona, skarżąca, wnioskodawczyni, Spółka) jest podmiotem gospodarczym mającym siedzibę na terenie Polski, zarejestrowanym jako podatnik VAT, w tym na potrzeby transakcji unijnych jako podatnik VAT-UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka m.in. dokonuje transakcji krajowych objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, w stosunku do których podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest Spółka jako nabywca. Nabywane przez Wnioskodawczynię towary są wykorzystywane do wykonywania przez nią czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W 2017 r. miały miejsce sytuacje, w których z niezawinionych przez stronę przyczyn nie uwzględniła ona kwoty podatku należnego z tytułu transakcji we właściwej deklaracji, która złożona została w okresie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów upłynął obowiązek podatkowy.