Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 maja 2018 r., sygn. I SA/Ol 213/18
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2018r. sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Zarządu Związku Gmin z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie gospodarowania odpadami komunalnymi oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Spółki A. (zwanej dalej: Spółka, strona, wnioskodawca, skarżąca) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie stała się interpretacja indywidualna Zarządu Związku Gmin z siedzibą w "[...]" (dalej: Zarząd Związku Gmin, organ interpretacyjny) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Z akt sprawy przedstawionych Sądowi przez Zarząd Związku Gmin wynikało, że strona, reprezentowana przez radcę prawnego, skierowała do Burmistrza "[...]" pismo zatytułowane: wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów. Poruszono kwestię stosowania § 7 ust. 2 pkt 2 lit. I) uchwały nr "[...]" Rady Miejskiej w "[...]" w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy "[...]", dalej Regulamin. Zgodnie z tym przepisem: ustala się następujące minimalne pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach przy uwzględnieniu średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach, liczby osób korzystających z tych pojemników w okresie tygodnia: niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne: 15 litrów na 1 mkw. powierzchni całkowitej w lokalach branży mieszanej, spożywczo-przemysłowych, z zastrzeżeniem, iż każdy lokal winien być wyposażony w co najmniej 1 pojemnik o pojemności 110 litrów.
Spółka podała, że prowadzi sklep spożywczo - przemysłowy w nieruchomości przy ul. "[...]" w "[...]". Oceniła, że minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, określona w Regulaminie przewyższa w sposób istotny faktyczne potrzeby w zakresie czystości i porządku, w szczególności w odniesieniu do ilości rzeczywiście wytwarzanych odpadów komunalnych w sytuacji Spółki. Rzeczywiste potrzeby w tym zakresie są niższe od podanych w Regulaminie. Ponadto normatyw pojemnika wynikający z § 7 ust. 2 pkt 2 lit. I) Regulaminu nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego dla ostatecznego kształtu deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstającymi w 2018 roku na ww. nieruchomości. W ocenie Spółki postanowienie Regulaminu w tym zakresie nie powinno być traktowane przez organy samorządu terytorialnego jako kryteria decydujące o kształcie deklaracji Spółki dotyczącej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.