Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 maja 2018 r., sygn. I SA/Lu 1028/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Asesor WSA Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] września 2017 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją z [...] r., znak: [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania Syndyka M. C. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w L. (dalej także jako: Spółka) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Skarbowego w L. z [...] r., znak: [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług poszczególne miesiące w okresie od października 2012 r. do sierpnia 2013 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika następujący stan sprawy:

Decyzją z [...] r. Naczelnik L. Urzędu Skarbowego w L.: zmienił rozliczenie Spółki w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od października 2012 r. do sierpnia 2013 r., dokonując korekty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym (do zwrotu na rachunek bankowy lub do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe). Ponadto określił - na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2017 r., poz. 1221, ze zm.; dalej jako: u.p.t.u.) - podatek do zapłaty za poszczególne miesiące w ww. okresie.

W ocenie organu faktury zakupu towarów w postaci telefonów marek Apple

i Samsung od spółek: A., J. T., A..G..X.., R. T., D., K., L., G., V., C. nie dokumentują rzeczywistych transakcji, w związku z tym wynikający z tych faktur podatek naliczony nie może być uwzględniony w rozliczeniu podatkowym Spółki. Podobnie: faktury, jakie Spółka wystawiła na rzecz podmiotów: A. D., A.n, A. M., E.-T., J. M., A. oraz H. (E. S.), nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji, w związku z tym Spółka, jako wystawca faktur odpowiada na podstawie art. 108 u.p.t.u. za wynikający z nich podatek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00