Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 maja 2018 r., sygn. II SA/Kr 375/18

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Iwona Niżnik-Dobosz Sędziowie : WSA Jacek Bursa WSA Paweł Darmoń (spr.) Protokolant : Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2018 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] stycznia 2018 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych skargę oddala.

Uzasadnienie

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] stycznia 2018 Nr [...] po rozpoznaniu sprawy J.S. - odmówił potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Jako podstawę prawną tego rozstrzygnięcia wskazano art. 5 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 693 ze zm.).

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że J.S. wystąpił do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wnioskodawca podniósł, iż po uzyskaniu wyższego wykształcenia Generalny Dyrektor Zjednoczenia B. K. w 1980 r. zastosował wobec strony metody represyjne, poprzez pozbawienie go możliwości wykonywania zawodu i rozwiązanie z nim umowy o pracę dnia 30 sierpnia 1980 r. tj. w okresie strajków NSZZ "Solidarność". Przyczyną rozwiązania umowy o pracę miał być brak przynależności wnioskodawcy w PZPR.

Strona do wniosku dołączyła m.in. decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej — Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającą spełnienie przesłanek o których mowa w art. 4 ustawy o działaczach (...), pismo P. B. K. ze Zjednoczenia Przemysłowego [...] w [...] z dnia [...] czerwca 1980 r. w sprawie wypowiedzenia Stronie umowy o pracę oraz opinię sygnowaną przez Generalnego Dyrektora Zjednoczenia [...] z dnia [...] lipca 1980 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00