Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 maja 2018 r., sygn. I SA/Ke 121/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2018 r. sprawy ze skargi A. Ch.-Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z [...] nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ) stwierdził, że stanowisko A.C.-Z. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej jest nieprawidłowe.

We wniosku, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy, którzy są rodzeństwem, w dniu 7 kwietnia 2009 r. zawarli umowę spółki cywilnej w celu prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. Udziały wspólników w spółce cywilnej były i są równe, i wynoszą po 50%. Umowa wskazywała, że celem działalności gospodarczej spółki będzie świadczenie usług turystycznych. Dla realizacji tego celu wspólnicy zobowiązali się do świadczenia usług osobistych. W dniu 10 kwietnia 2009 r. wnioskodawcy otrzymali od rodziców umową darowizny przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziła m.in. nieruchomość zabudowana budynkami. Darczyńcy darowali każdemu z wnioskodawców udział po 1/2 części wskazanego w akcie notarialnym przedsiębiorstwa. W tym samym akcie darowizny znajduje się zapis, że wnioskodawcy będą wspólnie prowadzić nabyte darowizną przedsiębiorstwo w ramach spółki cywilnej, zgodnie z umową spółki cywilnej. Nieruchomość wchodząca w skład darowanego przedsiębiorstwa objęta jest księgą wieczystą, która w dziale II, dotyczącym własności, wskazuje dla każdego z wnioskodawców udział w tej nieruchomości. Akt notarialny nie zawiera stwierdzenia o wniesieniu nieruchomości do spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00