Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 25 maja 2018 r., sygn. I SA/Gl 212/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 maja 2018 r. sprawy ze skargi A w R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwrotu dotacji pobranej w 2012 r. w kwestii zawartego w skardze wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu 18 stycznia 2018 r. skarżąca A w R. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na decyzję wskazaną w rubrum.

W skardze zawarto m.in. wniosek o wstrzymanie wykonania powyższej decyzji organu odwoławczego. Na uzasadnienie strona skarżąca wskazała, że z uwagi na charakter prowadzonej przez nią działalności ewentualna egzekucja roszczenia będzie wiązała się ze znacznymi trudnościami w funkcjonowaniu szkoły, a także najprawdopodobniej doprowadzi do likwidacji placówki oświatowej. Podała, że spełnia zadania dydaktyczne wobec ponad [...] uczniów, a wszczęcie i prowadzenie egzekucji doprowadzi najpewniej do zamknięcia szkoły i w konsekwencji przerwania toku nauczania obecnych kształcących się w niej osób. Argumentowała, że nie będzie miała żadnej możliwości połączenia zwrotu dotacji z jednoczesnym prowadzeniem działalności oświatowej, jako że nie będzie dysponowała wystarczającymi środkami na jej prowadzenie. Dodała, że ewentualna egzekucja zostanie skierowana przeciwko tym składnikom majątku strony, które umożliwiają działalność dydaktyczną, a bez których działalność oświatowa nie będzie możliwa. Skarżący zauważył, że prowadzona przez organ założycielski szkoła nie miała możliwości, aby przygotować się do stopniowego wygaszania swojej działalności poprzez ograniczanie naboru nowych uczniów, redukcję ilości klas oraz etatów nauczycielskich. Końcowo strona skarżąca argumentowała, że egzekucja roszczenia w postaci dotacji wiązać się będzie nie tylko z wyrządzaniem znacznej szkody, ale również będzie powodować trudne do odwrócenia skutki, których negatywne konsekwencje poniesie nie tylko strona postępowania, ale przede wszystkim osoby trzecie, zupełnie nie związane z istniejącym sporem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00