Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 maja 2018 r., sygn. II SA/Gd 194/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 maja 2018 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 lutego 2018 r., sygn. akt [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Gmina Miasto wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 lutego 2018 r., sygn. akt [...], stwierdzające niedopuszczalność odwołania złożonego przez Gminę Miasto na decyzję Prezydenta Miasta z dnia 25 października 2017 r., nr [..], zatwierdzającą podział nieruchomości stanowiącej działkę nr [..], położonej w G., obręb [..].

Zaskarżone postanowienie podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia 25 października 2017 r. po rozpoznaniu wniosku użytkownika wieczystego "A." Prezydent Miasta zatwierdził podział nieruchomości składającej się z działki nr [..], położonej w G., obręb [..], zapisanej w księdze wieczystej nr [..], stanowiącej własność Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta, pozostającej w użytkowaniu wieczystym "A. na działkę nr [..], obręb [..] i działkę nr [..], obręb [..].

W odwołaniu od powyższej decyzji Gmina Miasto wniosła o jej uchylenie w całości i odmowę zatwierdzenia podziału przedmiotowej nieruchomości. W odwołaniu przywołano uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 lutego 2017 r., sygn. akt I OPS 2/16, w której stwierdzono, że pozostawienie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa A. bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oznacza, że nieruchomość ta należała w dniu 27.05.1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych. Gmina wskazała na tej podstawie, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że A. prawidłowo uzyskało prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości. Kierując się treścią ww. uchwały i bazując na dokumentach wskazanych przez Wojewodę w decyzji uwłaszczeniowej wskazano, że przedmiotowa nieruchomość należała w dniu 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00