Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 maja 2018 r., sygn. III SA/Gd 265/18
Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 maja 2018 r. sprawy ze sprzeciwu J. S od decyzji Wojewody [...] z dnia 28 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej J. S. 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 stycznia 2018 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 657) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. 2017 r., poz. 1257; dalej w skrócie jako "k.p.a.") Wójt Gminy [...] orzekł o wymeldowaniu T. S. z pobytu stałego przy ul. Ks. [...] w miejscowości S.
W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że z wnioskiem o wymeldowanie T. S. wystąpiła J. S. - siostra i obecna właścicielka nieruchomości. W złożonym wniosku J. S. podniosła, iż brat opuścił sporną nieruchomość 10 lat temu, obecnie zamieszkuje w G. przy ul. P., w domu nie pozostały jakiekolwiek meble bądź rzeczy osobiste wymienionego. Obecnie w budynku zamieszkuje wnioskodawczyni wraz z mężem, dziećmi oraz rodzicami. Organ pierwszej instancji wskazał nadto, że w toku prowadzonego postępowania przesłuchany w charakterze strony T. S. oświadczył, że obecnie nie mieszka w spornym domu, do którego ma własne klucze. Ze względu na podjęcie pracy za granicą (B.) przeniósł się do mieszkania w G. (przy ul. P. nr [...]) skąd były wyjazdy. Zeznał, że zabrał ze sobą część swoich rzeczy i dokumenty, które były mu najpotrzebniejsze, pozostałą odzież i sprzęty RTV i AGD zostawił w spornej nieruchomości. Zamierza wrócić do domu rodzinnego. Twierdzi, że kroki podjęte w sprawie wymeldowania to zemsta siostry i szwagra. Pismem z dnia 20 października 2017 r. organ pierwszej instancji zwrócił się do Komisariatu Policji w [....] o przeprowadzenie kontroli meldunkowej w spornej nieruchomości. Z przeprowadzonego postępowania wynika, że strona przebywa w miejscu stałego zameldowania. Organ pierwszej instancji wskazał dalej, że w toku postępowania przesłuchano strony, ponadto lokatorów spornej posesji (S. S., B. S., M. S. oraz A. S.), innych członków rodziny (T. G. i S. G.) oraz mieszkańca sąsiedniej posesji (H. R.).