Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. VI SA/Wa 18/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś - Rosińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Energii z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych z dnia [...] września 2017 r. [...]; 2. zasądza od Ministra Energii na rzecz skarżącej I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem nr [...] z [...] października 2017 r. Minister Energii utrzymał w mocy postanowienie Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych z [...] września 2017 r. o odmowie wszczęcia postępowania o wydanie pisemnej interpretacji na podstawie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1829 ze zm.; dalej: u.s.d.g.).
Okoliczności faktyczne sprawy przedstawiają się następująco:
Wnioskiem z [...] sierpnia 2017 r. I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej skarżący, spółka, wnioskodawca), działając w oparciu o art. 10 u.s.d.g., wniosła o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1210; dalej ustawa o zapasach), z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej w jego indywidualnej sprawie. We wniosku sformułowała następujące pytanie: "Czy w świetle art. 2 pkt 2 lit k) w związku z art. 2 pkt 3 ustawy o zapasach, a także w związku z art. 2 pkt 19, art. 3 ust. 5 pkt 1 i pkt 2, art. 5 ust. 1, art. 63 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 63 ust. 2 pkt 1 ustawy o zapasach, dokonanie czynności stanowiącej przywóz w rozumieniu ustawy o zapasach, paliw w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy wymienionych we wniosku będzie skutkowało nałożeniem kary pieniężnej przez Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, o której mowa w art. 63 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 63 ust. 2 pkt 1 ustawy o zapasach, w związku z nieutworzeniem i nieutrzymywaniem zapasów obowiązkowych, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o zapasach, w sytuacji, gdy Wnioskodawca utworzy wymagane prawem zapasy obowiązkowe w magazynach, mając do nich tytuł prawny w postaci na przykład umowy dzierżawy, a nie na podstawie umów, o których mowa w art. 10 i art. 11 ustawy o zapasach?".