Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. V SA/Wa 1827/17

Środki unijne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Michała Sowiński, Sędzia WSA - Marek Krawczak (spr.), Protokolant specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia (...) lipca 2017 r. nr (...) w przedmiocie odmowy udzielenia pomocy na ograniczenie produkcji mleka; oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. Z. (dalej jako: "wnioskodawca", "strona" lub "skarżący") jest decyzja Prezesa Agencji Rynku Rolnego (dalej: "Prezes ARR", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") nr [...] z dnia [...] lipca 2017 r. utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w B. (dalej "organ I instancji") nr [...] z dnia [...] marca 2017 r. o odmowie udzielenia pomocy na ograniczenie produkcji mleka.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:

W dniu 21 września 2016 r. do Agencji Rynku Rolnego wpłynął wniosek skarżącego o przyznanie pomocy na ograniczenie produkcji mleka, w odniesieniu do I okresu ograniczenia, tj. październik, listopad, grudzień 2016 r. W związku z tym, że wniosek był poprawnie wypełniony, wnioskodawca umieszczony został w wykazie "Informacja o zezwoleniu na dokonywanie ograniczenia dostaw mleka" pod poz. 2851.

W dniu 2 marca 2017 r. w gospodarstwie wnioskodawcy przeprowadzono kontrolę, w wyniku której ustalono, że w okresie referencyjnym ilość mleka dostarczona do pierwszego podmiotu skupującego była niemożliwa do uzyskania przy zdolnościach produkcyjnych gospodarstwa.

W toku kontroli stwierdzono, że stado wnioskodawcy, będące pod kontrolą użytkowości mlecznej, znajduje się pod tym samym adresem co stada jego żony i córek. Według oświadczenia wnioskodawcy, w okresie ograniczenia, w oborze znajdowało się jego stado oraz stado żony, przy czym fakt użyczenia krów nie był zgłoszony do jednostki odpowiedzialnej za prowadzenie rejestru zwierząt gospodarskich ("IRZ"). W okresie referencyjnym ilości dostaw do pierwszego podmiotu skupującego przekraczały znacznie ilości możliwe do wyprodukowania przy wielkości posiadanego przez wnioskodawcę stada. Co więcej, "przemieszanie" krów wynikające z ustalonego przez kontrolę stanu, wskazywało na fikcyjność dokonywanych między członkami rodziny transakcji, ponieważ w oborze wnioskodawcy zamontowane były dwa zbiorniki na mleko, do których, jak stwierdzono w dniu kontroli, trafiało mleko wszystkich krów znajdujących się w oborze - wedle oświadczenia skarżącego, krowy te pochodziły z jego stada oraz stada jego żony, które były "dzierżawione od żony".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00