Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Wa 2047/17

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Skiba Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi W. M. na postanowienie Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2017 r., nr [...], po zapoznaniu się z odwołaniem W. M., stwierdziła niedopuszczalność wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] stwierdzającej, że Gmina K. nabyła z mocy prawa nieodpłatnie prawo własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej N., obręb [...], oznaczonej w ewidencji gruntów m.in. jako działki nr [...] i nr [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] stwierdził, że Gmina K. nabyła z dniem [...] maja 1990 r. z mocy prawa nieodpłatnie prawo własności nieruchomości, w tym m.in. działek nr [...] i nr [...]. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, odwołanie od tej decyzji w zakresie działek nr [...] i nr [...] złożyła W. M.

Po jego rozpatrzeniu Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa stwierdziła, że materialnoprawną podstawę decyzji Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. stanowi art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.), zgodnie z którym mienie gminne w rozumieniu przepisu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, staje się z dniem wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym z mocy prawa mieniem gminy, na której obszarze jest położone. Zgodnie z powołanym art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające (...) z dniem wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym traci moc art. 98 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, ze zm.), który w ust. 1-2 stanowił: "Wszystkie przysługujące mieszkańcom wsi prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe i majątkowe pozostają nienaruszone (ust. 1). Dotychczasowe mienie gromadzkie staje się mieniem gminnym (ust. 2)". Przepis art. 7 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające (...) ma zastosowanie tylko do mienia gromadzkiego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Nie odnosi się do wspólnoty gruntowej. W sytuacji gdy odwołanie od decyzji jest oparte na tej podstawie, że strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu, organ dokonuje ustaleń w zakresie przysługiwania odwołującej przymiotu strony postępowania. Przymiot strony ocenia się w oparciu o art. 28 kpa, zgodnie z którym stroną postępowania jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Istnienie interesu prawnego należy oceniać na gruncie norm prawa materialnego, który przesądza w rozumieniu art. 28 kpa o przymiocie strony w postępowaniu administracyjnym. Interes prawny, którego ustalenie czy wykazanie decyduje o aktualizacji zakresu podmiotowego w konkretnym postępowaniu, jest kategorią normatywną, mającą swe źródło w przepisach regulujących sposób załatwienia sprawy i stanowiących podstawę prawną jej rozstrzygnięcia, zarazem ściśle związaną z przedmiotem prowadzonego postępowania. Interes prawny musi mieć charakter aktualny, konkretny i obiektywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00