Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Po 1169/17
Akta stanu cywilnego
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świstak Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2018 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w [...] z dnia [...] roku nr [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 104 ust. 2, art. 104 ust. 4 i art. 107 pkt 3 w związku z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2064; dalej: "P.a.s.c."), odmówił dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia P. B., urodzonego [...] r. w B. (Wielka Brytania).
Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] r. A. B. złożyła wniosek w sprawie transkrypcji aktu urodzenia jej syna P. B. urodzonego w dniu [...] r. w B. (Wielka Brytania). Jako podstawę transkrypcji wnioskodawczyni wskazała poświadczony odpis wpisu zgodnie z Ustawą o Rejestracji Urodzeń i Zgonów z 1953 r. dotyczący urodzenia P. B., wydany [...] r. przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w B. oraz tłumaczenie przysięgłe tego dokumentu. W przedłożonym odpisie aktu urodzenia dziecka figurują dane matki: A. B. oraz dane drugiego rodzica: M. K.. W treści wniosku A. B. wniosła o umiejscowienie aktu urodzenia z pominięciem danych drugiego rodzica rozumiejąc, że uwzględnienie tych danych jest niemożliwe w obecnym stanie prawnym.
W dalszej kolejności wskazano, że kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego złożono wniosek o transkrypcję zagranicznego dokumentu stanu cywilnego powinien dokonać oceny, czy treść polskiego aktu stanu cywilnego, który miałby powstać w wyniku transkrypcji, nie naruszy podstawowych zasad porządku prawnego obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Sprzeczność z zasadami polskiego porządku prawnego jest bowiem jednym z trzech enumeratywnie wymienionych w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego powodów zobowiązujących kierownika urzędu stanu cywilnego do podjęcia decyzji odmownej w przedmiocie transkrypcji.