Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Łd 87/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda (spr.) Sędzia WSA Bożena Kasprzak Protokolant: Referent stażysta Anna Jaworska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi Regionalnego Zarządu A w P. (obecnie: B w P.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia w wyniku wznowienia decyzji ostatecznej określającej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. zaskarżoną decyzją z [...] r. uchyliło własną decyzję z [...] r. i odmówiło Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. (obecnie: A w P.) uchylenia poprzednio wydanej przez to Kolegium decyzji z [...] r.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że wnioskiem z 10 lutego 2017 r. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w P. wniósł o wznowienie postępowania celem uchylenia ostatecznej decyzji Wójta Gminy P. z [...] r., określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r., utrzymanej w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. [...] r. Jako podstawę wznowienia wskazano przesłankę z art. 240 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.; dalej: O.p.) podnosząc, że wyszły na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji nieznane organowi, który wydał decyzję. W przedmiotowej sprawie okolicznością tą był fakt, że organ podatkowy naliczył wnioskodawcy podatek od gruntów pod wodami rzek P., J. i U., w sytuacji kiedy prawa właścicielskie do ww. cieków w imieniu Skarbu Państwa przysługiwały Marszałkowi Województwa [...]. Rzeki te zaliczone zostały do śródlądowych wód powierzchniowych stanowiących własność publiczną, istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa, wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych wód powierzchniowych lub ich części stanowiących własność publiczną (Dz.U. z 2003 r. nr 16, poz. 149), położone na terenie województwa [...] (poz. 44, 128 i 185). Tym samym rzeki te stanowiły wody, co do których - zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r., poz. 1121), prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa, jako zadanie z zakresu administracji rządowej wykonywane przez samorząd województwa. Działki obejmujące ww. rzeki stanowią grunt, który powinien zostać oznaczony jako Wp i korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00