Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Kr 237/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w N. na decyzję Zarządu Województwa M. z dnia 14 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu dofinansowania otrzymanego ze środków europejskich - skargę oddala -
Uzasadnienie
Po rozpoznaniu wniosku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w N. o ponowne rozpatrzenie sprawy, rozstrzygniętej decyzją Zarządu Województwa z dnia 14 marca 2017r., znak: [...], ww. organ, decyzją z dnia 14 grudnia 2017r., znak: [...] postanowił utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję w sprawie zwrotu dofinansowania.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych. W dniu 8 lutego 2010r. została zawarta między Instytucją Zarządzającą
Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013 (IZ MRPO), a ww. Beneficjentem, umowa o dofinansowanie Projektu w ramach Osi Priorytetowej 1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 1.1. Poprawa jakości usług edukacyjnych, Schemat A: Rozwój infrastruktury dydaktycznej szkolnictwa wyższego MRPO na lata 2007-2013, nr [...] pn. "Budowa Instytutu Kultury Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w N. ". Ww. umowa była następnie zmieniana aneksami. Środki europejskie zostały wypłacone zgodnie ze złożonymi wnioskami o płatność. Realizacja projektu rozpoczęła się w dniu 30 listopada 2007r., a zakończenie nastąpiło w dniu 31 maja 2013r. Przedmiotem projektu była budowa Instytutu Kultury Fizycznej - kompleksu dydaktyczno-sportowego ww. Uczelni. Celem ogólnym projektu była poprawa jakości i poziomu wykształcenia mieszkańców regionu, poprzez rozbudowę bazy dydaktycznej PWSZ w N. .
W dniach 13-14 listopada 2013r. IZ MRPO przeprowadziła kontrolę planową na zakończenie realizacji projektu. Kontrola planowa została zakończona Informacją Pokontrolną, w której stwierdzono, że w zakresie skontrolowanych dokumentów w obszarze merytorycznym, potwierdza się prawidłową realizację projektu, a w zakresie finansowym, uchybienia nie wpływają na prawidłową realizację projektu. W zakresie zamówień publicznych stwierdzono naruszenia, które skutkowały nałożeniem korekty finansowej, ale nie dotyczyły one rozpatrywanej sprawy. Przedmiotowy projekt podlegał również audytowi, prowadzonemu przez Instytucję Audytową, tj. Urząd Kontroli Skarbowej (IA). Na stronach 7-8 omawianej decyzji przedstawiono szczegółowy opis czynności audytowych i ustalono wartość wydatków niekwalifikowanych, poniesionych na zakup przetworników temperatury człowieka na poziomie [...] PLN, przy czym wartość brutto wydatku niekwalifikowanego w zakresie kapsułek to [...] PLN, a pasków - [...] PLN. W przedmiotowym postępowaniu, zakres dokumentów objętych korektą objął fakturę, wystawioną przez firmę MES Sp. z.o.o. - faktura nr [...] z dnia 23 maja 2013r. na kwotę brutto [...] PLN (poz. 197), w tym kapsułki [...] PLN i paski [...] PLN brutto. Uznano, że przedstawienie do refundacji, przetworników temperatury człowieka, stanowiących wydatki bieżące, a nie inwestycyjne, stanowi wprowadzenie nowego elementu do Projektu i wykracza poza zakres wniosku o dofinansowanie. IZ MRPO uznała za koszty niekwalifikowane, wydatki w kwocie [...]PLN poniesione na zakup przetworników temperatury oraz stempli ziołowych do masażu. Poniesienie ww. wydatków stoi w sprzeczności z § 4 ust. 3 umowy o dofinansowanie.