Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 144/18

Aby uznać opiekę naprzemienną konieczne jest ustalenie względnie równego podziału opieki rodziców nad dzieckiem, a także opieka naprzemienna musi jednoznacznie wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie WSA Janusz Bociąga WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant sekretarz sądowy Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi P. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego skargę oddala

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 2 pkt 14 i 16, art. 4, art. 5, art. 15 i art. 18 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U.2017.1851) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U.2017.1257) decyzją z dnia 22 listopada 2017 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] 2017 r. nr [...] o odmowie przyznania P. J. - dalej jako skarżący, świadczenia wychowawczego na dziecko E. J. urodzona dnia [...] 2015 r.

Powyższa decyzja została poprzedzona następującymi okolicznościami:

Wnioskiem z dnia 4 sierpnia 2017 r. skarżący zwrócił się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na córkę E. J. We wniosku skarżący podał, że w skład jego rodziny wchodzą: A. J. (żona), M. J. (córka) i E. J. (córka).

Wójt Gminy odmawiając skarżącemu przyznanie świadczenia wychowawczego na córkę E. J. wskazał, że małżeństwo skarżącego z matką jego córki M. zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego Wydziału XI Cywilnego - Rodzinnego z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. akt [...], w którym orzeczono, że wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem M. J. powierzono matce M. C. - J., ograniczając przy tym władzę rodzicielską P. J. do prawa współdecydowania w istotnych sprawach dotyczących wychowania i nauki dziecka oraz ustalając od niego alimenty na rzecz córki M. J.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00