Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Gl 453/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Protokolant specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy swoją decyzję z [...] r., którą negatywnie rozpoznano wniosek A. B. o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] r. nr [...] określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za listopad 2010 r. w kwocie 4 226,00 zł.

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

Wskazaną wyżej decyzją z [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił A. B. zobowiązanie w podatku akcyzowym za listopad 2010 r. jak wynika z jej uzasadnienia powodem jej wydania , że A. B. nabył i był w posiadaniu wyrobów akcyzowych, tj. tytoniu, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a od tych wyrobów akcyza nie została zapłacona Wyroby te podlegały kolejnym transakcjom za pośrednictwem portalu Allegro. Decyzja ta nie została zaskarżona i stała się ostateczna.

Pismem z [...] r. A. B. zażądał stwierdzenia i powyższej decyzji na podstawie art. 247 § 1 pkt 3 z ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., w skrócie op). W jego ocenie decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, gdyż została oparta na domniemaniach dotyczących w szczególności ilości posiadanego i sprzedanego wyrobu akcyzowego (tytoniu).

Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzja z [...] r. odmówił stwierdzenia nieważności wskazanej decyzji z [...] r. Jako podstawę prawną wskazał art. 247 § 1 pkt 3 i art. 248 § 2 pkt 1 i § 3 op. W uzasadnieniu wskazał na zasadę trwałości decyzji administracyjnych (art. 127 op), nadzwyczajny tryb postępowania nieważnościowego, który nie jest ponownym rozpoznaniem sprawy. Podkreślił, że nie dopatrzył się rażącego naruszenia prawa we wskazanej decyzji i to prawa materialnego jak i procesowego. Ustalenia organu I instancji wykazały, że A. B. był podatnikiem podatku akcyzowego, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz.11), który nabywał i posiadał wyroby akcyzowe znajdujące się w procedurze zawieszenia pobory akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Handlował wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy - tytoniem do palenia marki [...] na portalu Allegro (aukcja sprzedaży), który następnie dostarczał za pośrednictwem Poczty Polskiej. Organ uzyskał dane z Urzędu Pocztowego w J. w zakresie ilości i wagi dokonywanych przesyłek, protokół kontroli przeprowadzonych przesyłek w Centrum Poczty WER w Z. potwierdzający sprzedaż tytoniu bez znaków akcyzy, protokół przesłuchania A. B. jako świadka oraz jako podejrzanego w sprawie karnoskarbowej zakończonej wyrokiem Sądu Rejonowego w J., sygn. akt [...] z [...] r. (dobrowolne poddanie się odpowiedzialności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00