Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Gl 1293/17
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.), Sędziowie WSA Beata Machcińska, Bożena Suleja-Klimczyk, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania od decyzji określającej wysokość dotacji podlegającej zwrotowi 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...], nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach - działając na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: K.p.a.), w związku z wniesionym przez A Sp. z o.o. w L. (dalej: Spółka) odwołaniem od decyzji Prezydenta Miasta G. z [...], nr [...] określającej kwotę dotacji podlegającej zwrotowi do budżetu Miasta G. w wysokości [...] zł wraz z odsetkami - stwierdziło niedopuszczalność odwołania.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
Organ I instancji określił Spółce kwotę dotacji podlegającą zwrotowi do budżetu miasta G. w wysokości [...]zł wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, płatnymi od daty wskazanej przez ten organ. Zdaniem organu dotacja, wykazana w rozliczeniach jako informacja o ofercie edukacyjnej, wykorzystana została na cele reklamowe i marketingowe wobec czego podlega zwrotowi jako wydatkowana niezgodnie z przeznaczeniem. Decyzję doręczono Spółce w dniu 16 sierpnia 2017 r.
W dniu 29 sierpnia 2017 r. Spółka reprezentowana przez pełnomocnika (adwokata), w piśmie z tej samej daty, wniosła odwołanie od decyzji organu I instancji, zarzucając jej naruszenie: