Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Gd 238/15
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 17 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 5 marca 2014 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...] zwrócił się do Starosty [...] o skierowanie R. S. na badania psychologiczne. W uzasadnieniu wniosku wskazano cztery przypadki naruszenia przez wyżej wymienionego przepisów ruchu drogowego, jakie miały miejsce w okresie od 19 marca 2013 r. do 25 lutego 2014 r. Za wymienione we wniosku wykroczenia kierowca uzyskał łącznie 26 punktów karnych.
Decyzją z dnia 29 września 2014 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 punkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 600) Starosta [...] skierował R. S. (dalej również jako: "skarżący, "kierowca") na badania psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, w związku z przekroczeniem przez niego 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Powyższa decyzja organu pierwszej instancji została wydana w wyniku uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia 23 kwietnia 2014 r. (nr [...]) wcześniejszej decyzji organu pierwszej instancji z dnia 13 marca 2013 r. (nr [...]) o skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu zarzutów zawartych w odwołaniu kierowcy stwierdziło, że decyzja o skierowaniu na badania psychologiczne wydana została z naruszeniem przepisów postępowania, obligujących organ rozpatrujący sprawę do umożliwienia stronie udziału w prowadzonym postępowaniu.