Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 marca 2018 r., sygn. II SA/Sz 54/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2018 r. sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta S. odmówił "U. " Spółce
z o.o. w S. wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu handlowo-usługowego [...] w piwnicy w budynku przy ul. [...] w S..
Uzasadniając swoje stanowisko organ I instancji wskazał, że postanowieniem
z dnia [...] r. nałożył na Spółkę obowiązek uzupełnienia wniosku do dnia 7 sierpnia 2017 r. o wykazanie, że budowa została zakończona zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane poprzez dostarczenie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ww. wymóg wynika z obowiązku nałożonego w pkt 1 decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia [...] r., znak: [...] obejmującej budynek przy ul. [...]. W zasobach archiwalnych wydziału odnaleziono jedynie pozwolenie na użytkowanie części mieszkalnej budynku przy ul. [...], obejmującej dwa mieszkania na II piętrze i dwa mieszkania na III piętrze, z wyłączeniem części usługowej na parterze i na I piętrze. Spółka nie uzupełniła braków, tym samym nie wywiązała się z nałożonego na nią obowiązku. Organ I instancji wskazał też, że linia orzecznictwa sądów administracyjnych w zakresie potrzeby dołączania do wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu dokumentów potwierdzających zakończenie procesu budowy została potwierdzona przez ustawodawcę w zmienionej ustawie o własności lokali obowiązującej od dnia 11 września 2017 r.
"U. “ Spółka z o.o. w S. wniosła zażalenie na ww. postanowienie organu I instancji, zarzucając mu naruszenie art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali poprzez błędną wykładnię przejawiającą się w uznaniu, że warunkiem uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu jest legitymowanie się pozwoleniem na użytkowanie budynku zgodnie z wymogiem z pozwolenia na budowę, podczas gdy jedyną normatywną przesłanką warunkującą wydanie przedmiotowego zaświadczenia, w chwili wszczęcia postępowania, było wydzielenie danego lokalu trwałymi ścianami w obrębie budynku.