Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Rzeszowie z dnia 8 marca 2018 r., sygn. II SAB/Rz 79/17

Odrzucenie skargi; Służba celna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr./ WSA Piotr Godlewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 marca 2018 r. sprawy ze skargi M. A. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w przedmiocie nieprzedstawienia propozycji służby - postanawia - odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. A. jest bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...], dalej "DIAS w [....]" w przedmiocie nieprzedstawienia propozycji służby.

Na podstawie dokumentów zalegających w aktach sprawy Sąd ustalił, że skarżący został zatrudniony w administracji celnej 28 maja 1997 r. Na dzień 28 lutego 2017 r. pełnił służbę w Urzędzie Celnym w [...] na stanowisku Kierownika Referatu w stopniu komisarza celnego. Ostatnio komisarz celny M. A. pełnił służbę na stanowisku młodszego eksperta Służby Celnej w Dziale Granicznym Izby Administracji Skarbowej w [...].

Skarżącemu do dnia 31 maja 2017 r. nie przedłożono ani propozycji służby ani propozycji pracy.

Pismem z dnia 3 lipca 2017 r. skarżący złożył do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej zażalenie na bezczynność i niezałatwienie sprawy w terminie przez DIAS w [....] wyrażającą się w braku złożenia mu do dnia 31 maja 2017r. propozycji służby pomimo stosownego ustawowego obowiązku wynikającego z art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 ze zm., dalej "P.w.u.K.A.S.").

W skardze z dnia 7 sierpnia 2017 r. skarżący wniósł o stwierdzenie bezczynności po stronie DIAS w [...] polegającej na nieprzedstawieniu mu propozycji służby oraz o zobowiązanie organu do zaprzestania bezczynności i niezwłocznego złożenia propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej uwzględniającej posiadane kwalifikacje, przebieg służby oraz dotychczasowe miejsce zamieszkania. W ocenie skarżącego, konstrukcja przepisu art. 165 ust. 3 P.w.u.K.A.S. prowadzi do takiej wykładni przepisu art. 165 ust. 7 tej ustawy, która nakłada na dyrektora izby administracji skarbowej obowiązek przedstawienia każdemu pracownikowi propozycji pracy i każdemu funkcjonariuszowi propozycji służby. Ponadto, ustawodawca nie sprecyzował żadnych przesłanek ustawowych odnoszących się do tego, kiedy możliwe jest niezłożenie funkcjonariuszowi propozycji służby poza wyjątkiem wynikającym wprost z przepisu art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2016 poz. 1947 ze zm., dalej "u.K.A.S."). Skarżący wywiódł, że wprowadzenie możliwości niezłożenia propozycji służby i wygaszenia stosunku służbowego wymagałoby ze strony ustawodawcy obligatoryjnego określenia kryteriów oraz wprowadzenia procedury odwoławczej. Zarzucił niekonstytucyjność przepisów wyrażającą się w braku stabilności stosunku służbowego, pozbawieniu prawa do sądu, nierównym traktowaniu oraz dyskryminacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00