Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 14/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 marca 2018 r. sprawy ze skargi W.G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] prowadzi wobec W. G. (dalej jako: "zobowiązany" lub "skarżący") postępowanie egzekucyjne na podstawie własnego tytułu wykonawczego z dnia 12 października 2016 r., nr 3015- [...], obejmującego prawo majątkowe stanowiące inną wierzytelność pieniężną.

Pismem z dnia [...] r. zobowiązany, reprezentowany przez pełnomocnika, zgłosił zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne dotyczące naruszenia:

1) art. 71a ust. 9 i 71b ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 poz. 1201 ze zm. - w skrócie: "u.p.e.a.") w zw. z art. 13 § 1 i 3 oraz art. 108 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - w skrócie: "K.p.a.") poprzez prowadzenie egzekucji administracyjnej w oparciu o niedoręczone postanowienie, co do którego przysługuje zażalenie i któremu nie został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, a tym samym obowiązek ten nie istnieje, a gdyby nawet uznać że istnieje, to nie jest on wymagalny,

2) § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1305 ze zm. - w skrócie: "rozporządzenie MF") w zw. z art. 71b i art. 26 § 1, art. 27 § 1 u.p.e.a. poprzez prowadzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o tytuł wykonawczy, w którym została wypełniona część F z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, gdy tymczasem to organ egzekucyjny wystawia tytuł wykonawczy i nie może przecież kierować do siebie wniosku o egzekucję (nie jest wierzycielem), co oznacza że tytuł został wystawiony nieprawidłowo i nie może być prowadzona w oparciu o ten tytuł egzekucja,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00