Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I SA/Łd 80/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2018 r. sprawy ze skargi E. L. - L. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny wypłacanego przez komornika oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2017 r. przez E. L. - L. w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny wypłacanego przez komornika za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż we wniosku interpretacyjnym strona zawarła opis stanu faktycznego, zgodnie z którym w dniu 25 grudnia 1993 r. zawarła ona związek małżeński z M.L. Pomiędzy małżonkami istniała wspólność ustawowa małżeńska. Z małżeństwa tego pochodzi dwójka dzieci zamieszkujących z wnioskodawczynią.

Małżonkowie posiadają wspólny rachunek bankowy w Bank A S.A. (dalej jako: "Bank"). Do dokonywania dyspozycji na tym rachunku, w szczególności pobrania gotówki, niezbędne jest współdziałanie obu ww. osób. Ze względu na istniejący pomiędzy małżonkami spór, działania takie nie są podejmowane.

W trakcie trwania wspólności majątkowej małżonkowie nabyli dwie nieruchomości, które następnie wynajęli osobie trzeciej. Czynsz z tytułu najmu jest przelewany na opisany wspólny rachunek bankowy. Na konto to nie wpływają żadne inne świadczenia. Dochód z tytułu czynszu najmu jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W celu sfinansowania wzniesienia budynków na dwóch nabytych nieruchomościach, mąż wnioskodawczyni w 2014 r. zaciągnął dwie pożyczki w banku Bank A S.A., tj. tym, w którym małżonkowie posiadają wspólny rachunek bankowy. W ramach zabezpieczenia tego kredytu M. L. zawarł dwie umowy cesji wierzytelności, zgodnie z którymi przelał na rzecz Banku przysługujące mu istniejące i przyszłe wierzytelności z tytułu czynszu najmu ww. dwóch nieruchomości. Jedynym zobowiązanym z tytułu umów kredytu jest M. L. i wyłącznie on dokonał zabezpieczenia spłaty tego kredytu w formie cesji przysługującej mu części (połowy) czynszu najmu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00