Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I SA/Lu 1065/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 marca 2018 r. sprawy ze skargi E. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do sądu postanowieniem z [...], znak: [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia E. P. (dalej jako: skarżąca lub zobowiązana) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z

[...], znak: [...], w przedmiocie zarzutów w sprawie postępowania egzekucyjnego.

Postanowienie zostało wydane w następującym stanie sprawy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej jako: organ egzekucyjny) prowadzi wobec skarżącej postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego nr [...], z [...], wystawionego przez P. P. S.A. Tytułem tym objęto zaległy abonament RTV za okres od stycznia 2010 r. do lutego 2015 r.

Pismem z [...] października 2015 r. skarżąca wniosła zarzut niedopuszczalności egzekucji administracyjnej (art. 33 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji; Dz. U. z 2017 r., poz. 1201, ze zm.; dalej jako: u.p.e.a.).

Uzasadniając zarzut zobowiązana podniosła, że prowadzenie egzekucji administracyjnej opłaty abonamentowej pozbawione jest podstaw prawnych. Wskazała że art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1204 ze zm.; dalej jako: u.o.a.) odsyła w zakresie egzekucji tych opłat do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepis ten jest skorelowany z art. 2 § 1 pkt 5 u.p.e.a., który stanowi, że egzekucji administracyjnej podlegają należności pieniężne przekazane do egzekucji administracyjnej na podstawie innych ustaw. Jednocześnie jednak art. 3 § 1 tej ustawy, wprowadza warunek dla wszystkich obowiązków wymienionych w art. 2, że w sytuacji, gdy te obowiązki wynikają bezpośrednio z przepisu prawa, muszą być one obowiązkami z zakresu administracji rządowej lub samorządowej. W przypadku opłaty abonamentowej nie jest spełniony warunek określony w art. 3 § 1 u.p.e.a., gdyż obowiązek wynika bezpośrednio z przepisu prawa, nie jest wydawana decyzja administracyjna, ale nie jest to obowiązek z zakresu administracji rządowej lub samorządowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00