Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 marca 2018 r., sygn. III SA/Gl 950/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2018 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K., powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 221a § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm., dalej jako op) oraz m.in. art. 5a, art. 8 ust. 1 i art. 41 ust. 2a, art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm., dalej jako ustawa VAT) - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z dnia [...] r., nr [...] określającą przedsiębiorcy J.K. w podatku od towarów i usług za kolejne miesiące od stycznia do grudnia 2015 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy i wysokość zobowiązania podatkowego za wrzesień 2015 r.
W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny oraz argumentację prawną.
Wyjaśniono, że J. K. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "A" J. K. z siedzibą w C. od [...] r. Jak wynika z wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej CEiDG, jak i w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej - REGON, prowadzi restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne przy zdefiniowanym symbolu PKD 56.10.A, 10.85.Z, 52.21.Z. Jest podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7. W ramach prowadzonej działalności w roku 2015 korzystał z licencji/franczyzy firmy "B" w 3 restauracjach prowadzonych w S. i 2 w K., rozliczając prowadzoną w nich sprzedaż według stawki podatku VAT 5, 8 i 23%. Franczyza, zgodnie z Preambułą umowy obejmuje prawo do korzystania z systemu "B" know-how i znaków towarowych związanych z prowadzeniem restauracji, serwowanie produktów wysokiej jakości, obsługi klientów w szybki i uprzejmy sposób poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery, szczególnie dla dzieci i rodzin (...). Sprzedaż prowadzona jest w restauracji, okienek zewnętrznych, tzw. drive in, walk through oraz food court w galeriach handlowych.