Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 marca 2018 r., sygn. I SA/Gd 161/18

Brak podstaw do stosowania różnej wykładni tego samego przepisu prawa materialnego względem stron (uczestników) tego samego postępowania. Organ powinien w stosunku do obu tych podmiotów zastosować tę samą wykładnię stosowanego przepisu, obowiązek podatkowy tych podmiotów mógł bowiem powstać jedynie w tym samym czasie. Strona dokonując czynności i zapoznając się z obowiązującymi przepisami prawa ma prawo spodziewać się, że prawo to zostanie wobec niej zastosowane w sposób obowiązujący w dacie dokonywania czynności. Dotyczy to nie tylko przepisów prawa, które nie powinny działać wstecz, ale także powszechnie przyjmowanej wykładni znajdującej w sprawie zastosowanie normy prawnej.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 marca 2018 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 13 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 2817 (dwa tysiące osiemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 13 grudnia 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...], po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółki z o.o. z siedzibą w G. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia 10 lipca 2017 r., określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 11.364 zł z tytułu umowy sprzedaży z dnia 24 września 2013 r. (Rep. A nr [...]), utrzymał w mocy decyzję Organu I instancji.

Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), powoływanej dalej w skrócie jako O.p. oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r., nr 101 poz. 649 ze zm.), powoływanej w dalszej części uzasadnienia jako "u.p.c.c.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00