Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 marca 2018 r., sygn. I SA/Gd 1568/17
O istnieniu stosunku pracy nie świadczy zastrzeżenie w umowie prawa zlecającego do kontroli usług świadczonych przez Zleceniobiorcę na rzecz Zlecającego ani sporadyczne korzystanie przez Zleceniobiorcę z biurka bądź urządzeń biurowych Zleceniodawcy. Jeśli zawarta przez strony umowa zawiera cechy (elementy) umowy o pracę oraz umowy cywilnej, wówczas dla oceny rodzaju stosunku prawnego decydujące jest ustalenie, które z tych cech mają charakter przeważający. Jeżeli natomiast umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, o jej rodzaju decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy, który może być wyrażony także w nazwie umowy.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 marca 2018 r. sprawy ze skargi D. K. i J. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 11 września 2017 r. ,nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżących kwotę 4728 ( cztery tysiące siedemset dwadzieścia osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 11 września 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: Dyrektor IAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 15 marca 2017 r. określająca J. i D.K. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 rok.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
Pan D.K. (dalej: skarżący, podatnik) prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowe "[...]". W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, organ pierwszej instancji ustalił, że podatnik w badanym roku podatkowym wystawił na rzecz Przedsiębiorstwa A (dalej w skrócie: A) faktury opiewające na łączną kwotę 134.147,51 zł, które zostały opłacone przelewem. Faktury te zostały wystawione w związku z umową zawartą pomiędzy podatnikiem a A w dniu 21 grudnia 2006r. o świadczenie usług pośrednictwa handlowego. Organ pierwszej instancji ocenił, że podatnik błędnie zakwalifikował przychody uzyskane od A jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiły one bowiem przychody ze stosunku pracy. W konsekwencji Naczelnik US decyzją z dnia 15 marca 2017 r. dokonał odmiennego od podatników rozliczenia ich zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 rok określając podatek należny w kwocie 47.393,00 zł.