Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2018 r., sygn. II SA/Wr 812/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 07 lutego 2018 r. sprawy ze skargi M. D. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta L. nałożył na M. D. grzywnę w kwocie 11369, 22 zł w celu przymuszenia do wykonania obowiązku.

Powyższe postanowienie zaskarżyła od organu wyższego stopnia M. D..

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] r. D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. (dalej także jako DWINB) wydanym na podstawie ar. 134 w związku z art. 144 k.p.a. stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ na wstępie podkreślił, że uchybienie terminowi jest okolicznością obiektywną i w razie jego stwierdzenia organ odwoławczy nie ma innej możliwości niż wydanie przewidzianego w art. 134 k.p.a. postanowienia o uchybieniu terminu. Z akt niniejszej sprawy wynika natomiast, że postanowienie organu pierwszej instancji skierowane do M. D. nie zostało przez nią odebrane w miejscu zamieszkania, w związku z czym, dnia 13 lipca 2017 r. zostało złożone w placówce pocztowej na okres 14 dni. Adresat nie odebrał przesyłki, zatem dnia 28 lipca 2017 r. została ona zwrócona do nadawcy tj. do organu nadzoru budowlanego pierwszego stopnia. Odwołując się do art. 44 § 4 k.p.a. zgodnie z którym, doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego okresu o którym mowa w § 1 tego przepisu stanowiącym, że pismo powinno być złożone na okres 14 dni, DWINB stwierdził, że w niniejszej sprawie doszło do fikcji prawnej doręczenia i zaskarżone postanowienie należy uznać w sensie prawnym za doręczone w dniu 27 lipca 2017 r. Mając na uwadze, że postanowienie było zaadresowane na właściwy adres strony a następnie podlegało dwukrotnemu awizowaniu: w dniu 13 lipca 2017 r. oraz w dniu 21 lipca 2017 r. organ uznał, że spełnione zostały przesłanki art. 44 § 1-3 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00