Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. V SA/Wa 891/17
Finanse publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.), Sędzia WSA - Andrzej Kania, Protokolant spec. - Anna Szaruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Minister Finansów) z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty w części powiatowej, części oświatowej subwencji ogólnej za 2011 r.: 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję wydaną w I-szej instancji ponad kwotę 5 872 460 zł (pięć milionów osiemset siedemdziesiąt dwa tysiące czterysta sześćdziesiąt złotych); 2. w pozostałej części skargę oddala; 3. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi, wniesionej przez Miasto L. (dalej jako: Skarżący) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jest decyzja Ministra Rozwoju i Finansów z [...] marca 2017 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Ministra Finansów z [...] grudnia 2015 r. nr [...], w sprawie zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty, w części powiatowej, części oświatowej subwencji ogólnej za rok 2011 w wysokości 7.438.412,75 zł.
Zaskarżone decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym:
Minister Finansów - pismem z [...] września 2015 r. znak: [...] - zawiadomił Miasto L. o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty - w części powiatowej - części oświatowej subwencji ogólnej za rok 2011, jednocześnie zwracając się o zajęcie stanowiska w sprawie.
Strona przedstawiła swoje stanowisko w sprawie w piśmie z 12 października 2015 r., stwierdzając, że zdaniem Miasta nie istnieją podstawy do zwrotu części oświatowej subwencji ogólnej oraz kwestionując prawidłowość ustaleń postępowania kontrolnego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej pismem z [...] października 2015 r. poinformowało Ministra Finansów, że wskutek wykazania w systemie informacji oświatowej - według stanu na dzień 30 września 2010 r. - łączna liczba uczniów przeliczeniowych została zawyżona o 1 576,9340 uczniów.