Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. V SA/Wa 3273/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.), Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Protokolant specjalista - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2018 r. sprawy ze skargi S. w L. (...) na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia (...) października 2016 r. nr (...) w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi z 10 listopada 2016 r. wniesionej przez S. z siedzibą w L. (zwanej dalej: Skarżącą) jest decyzja Szefa Służby Celnej z [...] października 2016 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. zawartą w wiążącej informacji taryfowej (WIT) z [...] czerwca 2016 r. nr [...] dotyczącą klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie handlowej "[...]".

Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:

Skarżąca [...] kwietnia 2016 r. złożyła wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej na towar o nazwie handlowej "[...]". Wskazała, że dla tego towaru odpowiednim kodem TARIC będzie 2530 90 00.

Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej WIT z [...] czerwca 2016 r. zaklasyfikował ww. towar do kodu TARIC 2833 11 00.

Od powyższej decyzji skarżąca w piśmie z 27 lipca 2016 r. wniosła odwołanie, w którym domaga się uchylenia decyzji w całości i zaklasyfikowania czystego bezwodnego siarczanu sodu Na2SO4 ([...]) do pozycji 2530 90 00.

Szef Służby Celnej po rozpatrzeniu odwołania decyzją z [...] października 2016 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że siarczan sodu krystalizowany jest ze słonych wód Jeziora K. znajdującego się w K. Proces produkcji tej substancji rozpoczyna się sezonowo w okresie letnim, etapem przepompowywania naturalnej solanki siarczanu sodu do stawu o pojemności ok. 30 mln ton. W okresie jesienno-zimowym, w temp. poniżej 5°C na dnie zbiornika samoistnie wytrącają się kryształki mirabilitu (uwodnionego siarczanu sodu Na2SO4 x 10H2O), a woda jest odprowadzana z powrotem do jeziora K. W okresie letnim, w temperaturach przekraczających 25°C, na skutek oddawania wody przez mirabilit uzyskiwane są kryształy tenardytu - bezwodnego siarczanu sodu. Warstwy mirabilitu i tenardytu ulegają nawilżeniu na skutek opadów atmosferycznych lub - w okresach rzadkich opadów - solanką z jeziora - aby zapobiec przekształceniu się tenardytu w łatwo lotny pył. Gdy warstwa tenardytu osiągnie wystarczającą grubość jest zbierana mechanicznie za pomocą łopat, łyżek i mioteł. Zebrany siarczan sodu jest następnie składowany w suchych magazynach, w których następnie jest przesiewany i pakowany do worków. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że próbkę towaru stanowi siarczan disodu o budowie krystalicznej odpowiadającej tenardytowi. Czystość siarczanu disodu wynosi min. 99 %. Produkt wykorzystywany jest w przemyśle papierniczym, szklarskim, farmaceutycznym oraz skórzanym, a także do produkcji detergentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00