Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. III SA/Po 743/17

Gry losowe

 

Dnia 28 lutego 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędziowie WSA Szymon Widłak WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant: sekr. sąd. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2018 roku przy udziale sprawy ze skargi O. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej (dalej też jako DIAS), decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania spółki [...] sp. z o.o. (dalej jako strona, skarżąca lub spółka) od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. nr [...] z dnia [...] czerwca 2016 r., w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w wysokości [...] zł za urządzanie gier na 3 automatach o nazwie: [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...] poza kasynem gry, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

Decyzje zapadły w oparciu o następujący stan faktyczny.

W dniu [...] czerwca 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w K. przeprowadzili kontrolę w zakresie gier hazardowych w Hotelu i Restauracji [...] znajdującym się w miejscowości O. 41, [...].

W lokalu tym stwierdzono urządzenia do gier o nazwie: [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...] przypominające swym wyglądem automaty do gier w rozumieniu przepisów o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., nr 201 poz. 1540 ze zm.; dalej u.g.h.).

W drodze eksperymentu, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 990), funkcjonariusze celni ustalili, że gry oferowane na tych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy.

Na urządzeniach znajdowała się informacja, że automaty należą do spółki [...] sp. z o.o. z siedzibą w W.. Organ ustalił, że skarżąca zawarła ze spółką dwie umowy dzierżawy z dnia [...] stycznia 2014 r. zgodnie z którymi przedmiotem dzierżawy była część lokalu skarżącej (ww. hotelu i restauracji- barze), umożliwiająca zainstalowanie urządzeń do gier, na których dzierżawca będzie prowadził działalność gospodarczą poprzez zainstalowanie i eksploatacje urządzeń do gier. Czynsz dzierżawny w wysokości [...] zł w każdej umowie płatny był od momentu uruchomienia urządzeń aż do momentu kiedy przestaną być eksploatowane. Do umowy dołączono listy aktualizacji urządzeń, na których wskazano trzy przedmiotowe automaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00