Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. I SA/Ol 20/18
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2018r. sprawy ze skargi M. Ż. na informację Rady Stowarzyszenia z dnia "[...]" nr "[...]", nr "[...]" w przedmiocie negatywnej ponownej oceny wniosku o przyznanie pomocy oddala skargę.
Uzasadnienie
M. Ż. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą A (dalej: "strona" lub "skarżący") złożył w dniu "[...]" wniosek o przyznanie pomocy na operację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 działanie 19 - Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER poddziałanie 2 - "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność". Projekt zatytułowano: "Rozwój działalności w zakresie świadczenia usług turystycznych". Nabór wniosków prowadzony był przez Stowarzyszenie A i dotyczył przyznania pomocy na operacje w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność poprzez rozwijanie działalności gospodarczej oraz tworzenie lub rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego produktów rolnych.
Z treści wniosku wynika, że operacja miała umożliwić dostęp do oferty rekreacji nawodnej, przy jednoczesnej dbałości o bezpieczeństwo użytkowników i sprzętu poprzez wprowadzenie usługi szkolenia e-learningowego "żeglarz jachtowy". Takie rozwiązanie pozwoliłoby na korzystanie z usług najmu jachtu turystom i właściwe ich przygotowanie do korzystania z najętego sprzętu w dogodnej dla najmującego formie (szkoleń zdalnych przy wykorzystaniu przekazu edukacyjnego dostarczanego przy wykorzystaniu Internetu). Przyjęto, że w ramach usługi pobytowej w wymiarze 7 dni będzie realizowane trwałe zakwaterowanie na obiekcie, z modułowym spędzaniem czasu w różnych formach rekreacji, gdzie na turystykę nawodną przeznaczone będą 3 dni. Działanie skierowane jest do osób zaczynających swoją przygodę z żeglarstwem i jednocześnie chcących skorzystać w trakcie urlopu wypoczynkowego z innych form spędzania wolnego czasu.