Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. I SA/Ol 942/17

Środki unijne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski, asesor WSA Katarzyna Górska, Protokolant stażysta Karolina Arkita, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2018r. sprawy ze skargi podmiotu A na informację Zarządu Województwa z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie nieuwzględnienia protestu oddala skargę

Uzasadnienie

Fundacja A złożyła wniosek o dofinansowanie projektu nr "[...]" pt.: "Rewitalizacja Pałacu w G." do konkursu nr "[...]" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa "[...]" na lata 2014 - 2020 w ramach Osi priorytetowej - Kultura i dziedzictwo "[...]".

Złożony przez Fundację wniosek przeszedł pozytywnie weryfikację wymogów formalnych i został przedłożony do oceny formalno - merytorycznej Komisji Oceny Projektów, która stwierdziła, iż nie spełnia on kryterium merytorycznego ogólnego (obligatoryjnego) nr 6 "Pomoc publiczna i pomoc de minimis". W uzasadnieniu informacji o negatywnej ocenie projektu z dnia "[...]" Zarząd Województwa, działając jako Instytucja Zarządzająca (dalej również jako: "IZ"), wskazał, że wnioskodawczyni występuje w projekcie jako przedsiębiorca, a zatem udzielona pomoc może wpłynąć na zakłócenie konkurencji i będzie miała wpływ na wymianę handlową. Projekt przewiduje bowiem odbudowę Pałacu w G. i dostosowanie go do nowych funkcji na cele turystyczne, a ponadto utworzenie Muzeum B, w którym będą gromadzone i udostępniane turystom zbiory z zakresu kultury, sztuki, etnografii dotyczące terenów dawnego O. z okresu XVII w. do czasów współczesnych. W ocenie IZ, usługi hotelarskie charakteryzują się wysokim stopniem konkurencji, a zatem każde wsparcie oferowane podmiotom działającym w takiej branży jest niezgodne ze wspólnym rynkiem. Zdaniem IZ, wniosek zakłóci konkurencję i wpłynie na wymianę handlową. Wprawdzie Fundacja przewiduje nieodpłatny dostęp do Muzeum B, ale wyłącznie dla mieszkańców gmin z powiatów: "[...]", zaś przedstawionej w studium wykonalności analizie popytu "lokalny ruch turystyczny" będzie stanowił 50% osób korzystających z infrastruktury projektu. Fundacja zamierza zatem wykorzystywać zrewitalizowaną infrastrukturę Pałacu w G. do komercyjnej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00